Vánoční atmosféra v kraji

Betlém
KDY 1.11.2018 - 30.11.2018
KDE

Předvánoční doba není jen shon, stres, shánění dárků a uklízení domácnosti. Je to také čas, kdy se má člověk zastavit a užít si tu příjemnou, nezapomenutelnou atmosféru při čekání na Ježíška. Hlavní vánoční programy budou zahájeny první adventní víkend, ale nedočkavci a milovníci vánoční nálady si přijdou na své již během listopadu. Otvírají se výstavy betlémů, na hradech a zámcích začínají vánoční prohlídky, chystají se i výtvarné dílničky.

 

Otevírají se výstavy betlémů

Každoročně patří k předvánočnímu času oblíbené výstavy betlémů. Některé výstavy budou zahájeny již v polovině listopadu. V Mělníku se otevře výstava s názvem „Půjdem spolu do Betléma…“ dne 5. listopadu a k vidění bude jedenáct betlémů. Mezi nejzajímavější exponáty budou patřit jilemnický betlém z roku 1870, orientální tištěný betlém z počátku 20. století nebo vyřezávaný betlém Václava Plecháče z Čisté u Horek z roku 1990. Návštěvníci se mohou těšit také na perníkový mělnický betlém. Tradiční, ale vždy originální betlém z másla bude opět k vidění v Muzeu másla od 24. listopadu  až do konce ledna 2019 v Máslovicích.


Adventní tvoření na zámku Veltrusy

Pro adventní období jsou připraveny vánoční prohlídky zámku, na kterých se dozvíte, jak trávila Vánoce šlechtická rodina Chotků. Prohlídky probíhají po celý advent, vždy o víkendu. Vedle netradičních prohlídek se bude na zámku Veltrusy 24. listopadu i tvořit. Tipy na různé vánoční výrobky tradičně nabídnou dílničky, na kterých se budou vyrábět různé dekorace – věnce, svícny, ozdoby na stromek. Vyzkoušíte si zdobení perníčků, výrobu papírových ozdob, malování na sklo, zdobení věnců a jiné výtvarné činnosti. Nebude chybět ani malý vánoční jarmark pro nákup dárku.


Vánoční jarmark a procházka zámkem Žleby

Vánoční program na zámku Žleby zahájí 24. listopadu předvánoční jarmark s neopakovatelnou atmosférou dobového tržiště a bohatým doprovodným programem, ve kterém nebudou chybět sokolníci, komedianti a potulní hudebníci. Zároveň bude připravena vánočně laděná procházka zámkem, která provede návštěvníky slavnostně vyzdobenými zámeckými sály a pokoji, kde milovníky historie čeká vyprávění o vánočních zvycích, tradicích i pohádkách. Součástí prohlídky bude rovněž návštěva sladce provoněné zámecké kuchyně s ochutnávkou a setkání s pravou pohádkovou bytostí. Prohlídka je vhodná pro dospělé i děti.

Loading Facebook Comments ...