V sázavské Huti František se bude malovat hudbou, notovat hlasem a vyprávět světlem

Sklářská Huť
KDY 3.2.2018 - 3.2.2018
KDE Na Kácku 218, 285 06 Sázava, Česko

Malování hudbou, notování hlasem a vyprávění světlem, to všechno v kulise rozžhavené sklářské pece zažijí návštěvníci představení nazvaného Trojjediná líheň, které se uskuteční 3. února od 18:00 v  Huti František v Sázavě na Benešovsku. Protagonisty zajímavého setkání budou herec Jaroslav Dušek, hudebník Ondřej Smeykal a výtvarník Petr Nikl.

„V době akce bude v provozu pánvová sklářská pec, kterou zažíháme jen několikrát do roka. Rozhodli jsme se toho využít, a necháme ji v pořadu ‚zahrát‘. Pódium bude stát před pecí a účinkující ji budou moci zapojit do svého vystoupení,“ řekl Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA o.p.s., která Huť František provozuje.

Podle Jaroslava Duška bude sázavské vystoupení volnou improvizací. „Možná, že si zkusíme i tvořit,“ prozradil. Setkání v Sázavě bude podle něj tréninkem na pořad, který trojice mužů plánuje společně připravit. „Máme chuť si spolu zahrát,“ uvedl Jaroslav Dušek. S Ondřejem Smeykalem herec spolupracuje dlouho, vystupovali už spolu i v Huti František – byl tu tehdy s nimi také architekt a designér Bořek Šípek. Ondřej Smeykal nyní „do party“ přivedl Petra Nikla, s nímž účinkuje už víc než deset let. Jaroslav Dušek si na Setkání do sázavské huti pozval v minulosti už kytaristu Pavla Steidla, zpěvačku Dagmar Andrtovou Voňkovou nebo akademického malíře a spisovatele Vladimíra Kafku. 

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji za 300 korun v Huti František, v Informačním centru v Sázavě nebo v kanceláři společnosti Posázaví o.p.s. v Benešově, na místě budou stát 350 Kč.

Jaroslav Dušek – herec a režisér, moderátor, libretista a scénárista – je spoluzakladatelem divadla Vizita, založeného na pódiové improvizaci. Zahrál si v řadě úspěšných filmů.

Ondřej Smeykal patří k uznávaným hráčům na aboriginský nástroj didgeridoo. Je autorem téměř desítky alb, členem mnoha hudebních seskupení a hostem významných hudebních těles.

Petr Nikl se věnuje originální světelné projekci. Své příběhy „vypráví“ na projekčním plátně prostřednictvím vlastních malířských technik a originálních pohyblivých objektů.

Bývalou sklářskou Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu. V Huti František je k vidění mimo jiné část unikátní sbírky moderního skla vytvořené sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Huť nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

 

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace:
Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA, o.p.s.
tel.: 604 890 190, e-mail: reditel@cestyskla.cz, www.cestyskla.cz

Loading Facebook Comments ...