Oslavy 100 let republiky

První republika
KDY 1.10.2018 - 31.10.2018
KDE

Letos slaví naše země významné výročí. Dne 28. října uplyne přesně 100 let od vzniku samostatného Československa. Při této příležitosti se koná ve středních Čechách řada významných akcí. Nenechte si je ujít.

Úvodní euforii ze společného státu Čechů a Slováků vystřídaly hrůzy 2. světové války, kterou poté vystřídala válka studená, politická. Socialismus byl následně vystřídán normalizací a komunistickou diktaturou. Sametová revoluce byla na začátku další éry naší země, demokratické a svobodné. Je toho mnoho, čím si musela naše krásná země za uplynulé století projít a jaké osudy si museli prožít její občané. Tuto historii si připomínáme i ve Středočeském kraji. S každou významnou historickou změnou jsou zde totiž spojeni konkrétní lidé, události nebo významná místa. Vyberte si z nabídky různorodých akcí ve středních Čechách a oslavte výročí vzniku našeho státu.


Speciální parní vlak
Při příležitosti oslav stého výročí českého státu vypraví České dráhy speciální parní vlak z Prahy do Lužné u Rakovníka. V rámci jízdy mohou účastníci navštívit hrad Křivoklát nebo železniční muzeum v Lužné u Rakovníka, kde bude možné si prohlédnout Masarykův salon. Vlak bude tažen parní lokomotivou 475.179 Šlechtična.


Oceněné památky

Stoletou historii naší země si můžete připomenout také na místech, která při příležitosti oslav ocenila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Sto let od založení republiky se již slavilo 28. září na festivalu Na ROHU na zámku Křince, který ocenění získal za oživení kulturní památky. Mezi dalšími oceněnými památkami je i měšťanský dům čp. 4 v Benešově, ve kterém byly rozšířeny výstavní plochy Muzea umění a designu Benešov, kaple sv. Jana Nepomuckého v Hospozínku za koncertní a kontaktní pořady a zámek Rataje nad Sázavou, kde byla ve vstupním prostoru instalována expozice, která připomíná vývoj českého Sokola.


Střední Čechy za první republiky

K výročí vzniku České republiky jsme pro vás připravili zajímavé výletní trasy po středních Čechách. Zavedeme vás do míst, která souvisejí s obdobím první repuliky a s osobnostmi, které utvářely kulturu, společnost, politiku, ale také průmysl, vědu a techniku poválečného období.

Brožura ke stažení ve formátu .pdf zde


Více informací lze nalézt na webu www.slavime100let.cz

Loading Facebook Comments ...