Než vznikla republika

Než vznikla republika
KDY 19.4.2018 - 30.6.2018
KDE

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně zve na výpravnou výstavu připomínající vznik samostatného československého státu a Kladensko v letech 1914-1919. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 19. dubna v 17:00 a potrvá do 30. června 2018. Všichni jsou srdečně zváni! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První část výstavy, připravená ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, přiblíží všechna důležitá fakta o vzniku společného svobodného státu Čechů a Slováků. Dočteme se zde o Masarykově zahraniční akci, působení Československé národní rady i o vzniku a nasazení čs. legií v Rusku, Francii a Itálii. Zmíněny budou též boje o územní integritu mladé republiky v letech 1918 – 1919, kdy muselo být pohraničí, Slovensko a Těšínsko tvrdě vybojováno.

V druhé části výstavy vzpomínáme na válečné Kladensko, ze kterého pocházely tisíce vojáků sloužících jak v rakousko–uherské armádě, tak i v legiích na straně Dohody. Dozvíte se o osudech některých z nich, prohlédnete si unikátní fotografie, zbraně a výstroj ze sbírek SVMK, Vlastivědného muzea ve Slaném, Muzea T. G. M. v Rakovníku, Národního technického muzea v Praze, Československé obce legionářské i soukromých sběratelů (zejména pana Milana Hlásenského). Opomenuty nebudou ani osudy smečenského zámku a jeho posledního šlechtického vlastníka hraběte Jindřicha II. Clam-Martinice, kladenští námořníci, zbrojní výroba kladenských průmyslových závodů či otřesná vyživovací situace místního obyvatelstva.


Záštitou nad výstavou převzala hejtmanka Středočeského kraje Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová.

kurátor výstavy: Mgr. Karel Drvola, DiS., e-mail: kurator@omk.cz, tel.: 312 256 164

pořádá:
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p. o.
Huťská 1375, tel. 312 248 045
 www.omk.czmuzeum@omk.cz


Otevírací doba: úterý až neděle 9- 12 a 13-17 hod.

Vstupné: dospělí 30 Kč, senioři, studenti, žáci 15 Kč, rodinné vstupné 70 Kč,
 školáci ve skupině 10,- Kč/ žák (pedagogický doprovod zdarma)
Zdarma děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP, ZTP-P, ICOM, AMG, NPÚ

Loading Facebook Comments ...