S Kájou po středních čechách 3. díl – Mníšek pod Brdy

Konečně volný víkend! Venku není vidět na krok, za okny mlha tak hustá, že bych raději zalezla zpět pod peřinu. Ale protože nesnáším promarněné víkendy, rozhodla jsem se zajet na výlet. No jo, ale do přírody to moc není a většina památek se uložila k zimnímu spánku. Naděje však svitla v podobě mnišského zámku. O tom, že mají zajímavé prohlídky pro děti každý víkend (po celý rok), se v novinách píše dost. Ale já bych chtěla něco pro dospělé a hlavně bezdětné!!

V nabídce mají dva okruhy, které na sebe časově navazují. Ranní ptáče dál doskáče, říkávali rodiče. Já nikdy ranní ptáče nebyla, ale tentokrát se vyplatilo. Stihli jsme první ranní prohlídku, tak trochu soukromou (i když jako průvodce jsem taková čilá ranní ptáčata proklínala). Pokud jako já během prvních 5-10 minut výkladu ztrácíte přehled v rodových posloupnostech tzv. vyšší šlechty, pak navrhuji II. okruh, který je věnován především běžnému životu aristokratů za 1. republiky. A nudit se rozhodně nebudete! 🙂

Po tom, co jsme prolezli zámek až na půdu, zajeli jsme si na oběd do restaurace Marjána, kde bylo tak plno, že jsme málem zůstali o hladu. Rezervace není vyžadována, ale vřele ji doporučuji. Obsluha je tu milá a hlavně rychlá. No a jídlo? Restauraci najdete v průvodci Mauerova výběru. Víc netřeba dodávat.

Po jídle jsme se přiblížili na parkoviště asi 1 km od poutního areálu Skalka. Na vcelku malém prostranství naleznete bývalý klášter, kostel sv. Máří Magdalény, křížovou cestu a poustevnu. Co mě ale nejvíce překvapilo, bylo (v tomto období) otevřené občerstvení s rozdělaným ohýnkem a možností opečení buřta. Na chvilku jsem i zalitovala, že jsem k obědu spořádala čtvrtku kachny se šesti 😀 Od kostela se jistě za jasných dnů otevírá výhled na zámek a celý Mníšek, my však viděli jen šedo a nepatrné obrysy.

I tak to ale byl krásný výlet, při kterém jsem načerpala trochu síly do dalšího pracovního týdne 🙂

 

Fotogalerie zde.

Loading Facebook Comments ...