Kačinské nokturno plné světel a vůní

KDY 17.6.2017 - 17.6.2017
KDE 284 01 Svatý Mikuláš, Česko

Výjimečnou atmosféru zámku Kačina umocní v sobotu 17. června co do rozměru jedna z největších videomappingových projekcí v ČR doplněná o večerní prohlídky

Videomapping na Kačině zhmotní sny a představy Jana Rudolfa Chotka, stavitele zámku, a doplní hned několik netradičních prohlídek interiérů, parku, zámecké bylinkové zahrádky a skleníku. V rámci akce Kačinské nokturno připravili organizátoři také rodinnou pátrací hru, při níž se děti v prostředí anglického parku seznámí zábavnou a hravou formou s historií zámku.

V sobotu 17. června mohou návštěvníci Kačiny vidět a zažít zámek jinak než obvykle. Bohatý program je situován nejen do interiérů zámku, ale i do překrásného parku, který tento empírový skvost obklopuje.

Už od 19 hodin mohou rodiče s dětmi otestovat své znalosti v poznávací hře „Za pokladem Chotků“. Stačí si v pokladně zámku vyzvednout plánek, najít stanoviště, kde jsou ukrytá písmena tajenky, a z nich složit cestu k pokladu stráženému samotnou hraběnkou Sidónií.

Méně soutěživí návštěvníci se mohou o unikátním parku více dozvědět na speciální venkovní komentované prohlídce, která začíná rovněž v 19 hodin.

Ve stejnou dobu startují i prohlídky zámku s duchem Rudlou a průvodkyněmi v historických kostýmech. Zhlédnout můžete i dvě nové výstavy – Království včel s proskleným funkčním úlem, unikátním úlem zdobeným reliéfem Narození Páně nebo úlem vyrobeným z původní vyřezávané dřevěné sochy sv. Anežky, a výstavu Genetika v zemědělství o živočišných klonech, geneticky modifikovaných organismech, záchraně starých plemen a odrůd i různých ideových postojích.

Ve 20 hodin si nenechte ujít nízkým večerním sluncem zalitou bylinkovou zahrádku, kde najdete kromě běžných bylinek a rostlin i některé méně známé – v současné době třeba kvete chráněná třemdava bílá, jíž se přezdívá hořící keř. Za horka se z ní totiž vypařují silice, které lze zapálit sirkou. Do 22 hodin můžete navštívit i sousední skleník, jehož prohlídka bude soustředěna na květiny, které voní v noci.

Hlavním bodem kačinského sobotního programu však bude videoprojekce na budovu zámku připravená uměleckým uskupením Black Division. „Návštěvníkům nabídneme netradiční

pohled na kompozici zámeckého parku a chotkovského zámku. Projekce si klade za cíl podívat se na stavbu největšího empírového zámku jinýma očima a přiblížit rozsah stavby včetně těch částí, které nakonec realizovány nebyly. Vzhledem k velikosti budovy zámku se navíc bude jednat o jednu z největších projekcí tohoto druhu v České republice,“ říká Pavel Douša, ředitel pobočky Národního zemědělského muzea na Kačině. Videomapping tak působivě spojí a vizualizuje mnohé z toho, co se mohli návštěvníci dovědět při komentovaných prohlídkách parku i zámku. Projekce začne ve 21.30 a potrvá až do půlnoci.

Autory audiovizuálního uměleckého díla nazvaného Vision, které volně zpracovává fenomén vidění a zařízení určených k záznamu obrazu, jejichž vznik hraje důležitou roli v historii vědění lidstva, jsou František Pecháček (koncepce videoprojekce) a Ondřej Mikula alias Aid Kid (zvuk) z projektu Black/ Division.

František Pecháček je vizuální umělec působící v oblasti digitálních médií, který má za sebou víc než 20 realizací videoprojekcí pro činoherní a operní inscenace. Spolupracoval s pražským Národním divadlem, Divadlem na Vinohradech, Národním divadlem moravskoslezským, budapešťským Vigszinhasz a dalšími. Současně působí na fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v ateliéru Time-Based Media.

Vstup na videomapping zdarma, vstupné do zámku, skleníku a na komentované prohlídky parku: plné 100,- Kč, snížené 50,- Kč, rodinné 250,- Kč, děti zdarma.

Více informací na

www.nzm.cz

 

Loading Facebook Comments ...