Advent na Františku nabídne řemeslné trhy, sklářské dílny i floristickou show

Advent na Františku
KDY 8.12.2018 - 9.12.2018
KDE

Trhy s originálním zbožím, zdobení vánočních ozdob a perníčků, sklářské dílny i stylové občerstvení nabídne Advent na Františku, který pořádá 8. a 9. prosince 2018 Huť František – Centrum sklářského umění v Sázavě na Benešovsku. Návštěvníci si budou moci pod dohledem mistra skláře sami vlastnoručně vyrobit horkou skleněnou kouli. V sobotu na ně čeká beseda s herci nového filmu Ten, kdo tě miloval, natočeného podle knihy Marie Poledňákové, – Lukášem Příkazkým, Hynkem Čermákem, Pavlem Řezníčkem a Livií Bielovic. V neděli se mohou těšit na floristickou show Kláry Franc Vavříkové a jejího Českého Dream Týmu.

„Advent na Františku patří k tradičním akcím, které do Huti František každoročně přilákají stovky lidí. Přijdou sem za atmosférou blížících se svátků a mnozí z nich využijí příležitost a vyzkoušejí si něco ze sklářského řemesla. Letos si kromě výroby horké koule budou moci zkusit techniku pískování skla a korálkování nebo si budou moci vytisknout originální vánoční přání,“ řekla programová manažerka Huti František Dagmar Petrovická. Po oba dny bude návštěvníkům předvádět své umění sklářský výtvarník Zděněk Kunc z Nového Boru a program zpestří zpívání dětí ze Základní školy Sázava.

Huť František se po oba dny otevře v 10.00 hodin. V sobotu 8. prosince se od 12.00 hodin uskuteční beseda s herci spojená s autogramiádou a soutěží o vstupenky do kina. V 14.00 hodin zazpívají sázavští školáci a v 16.00 hodin přijde čas Bářina toulavého divadla. Brány hutě se zavřou v 18.00 hodin. Nedělní program začne v 11.00 hodin floristickou show Kláry Franc Vavříkové a jejího týmu, o tři hodiny později vystoupí děti ZŠ Sázava. Huť bude otevřena do 16.00 hodin.

Bývalou sklářskou huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní Centrum sklářského umění. Je v něm k vidění mimo jiné část unikátní sbírky moderního skla vytvořené sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Centrum nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

 

Loading Facebook Comments ...